ما را در شبکه های اجتماعی
دنبال کنید

آنتی سپتیک

آنتی سپتیک چیست ؟

بهبود شرایط بهداشت فردی و عمومی در جهان امروز، نیازمند استفاده از مواد پاک‌‌کننده و آنتی سپتیک چیست علاوه‌ بر شوینده‌های معمولی است.

امروزه ضدعفونی‌کننده‌ها و مواد آنتی سپتیک، بی‌نیاز از آب و صرف زمان، نقش مهمی در ارتقاء سلامت افراد دارند.

ضد عفونی کننده ها یا آنتی سپتیک چیست ؟

تعریف ساده از ضدعفونی‌کننده‌ و آنتی سپتیک چیست (Antiseptic) به ماده‌ای اشاره دارد که بدون آسیب به پوست یا دیگر اجزاء بدن، ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها را ازبین می‌برد.

ضدعفونی‌کننده، با جلوگیری از رشد میکرواورگانیسم‌ها یا کندکردن روند تکثیر آنها، خطر عفونت را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

به همین دلیل، از چنین موادی به وفور در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، پزشکان حتما قبل از معاینه بیماران و خصوصا پیش‌ از شروع عمل جراحی از مواد ضدعفونی‌ کننده استفاده می‌کنند..

انوع مختلفی از ضدعفونی‌ کننده‌ها وجود دارند. ساده‌ترین نوع این ماده، به شکل ژل در دسترس همگان است تا به آسانی روی دست‌ها مالیده شود و اصطلاحا میکروب‌کُشی کند.

در بیمارستان‌ها علاوه‌بر ژل، از شوینده‌های مخصوص و مواد آماده سازی پوست هم برای ضدعفونی استفاده می‌شود.

نوع ویژه‌ای از ضدعفونی‌کننده‌ها نیز برای زخم‌ها و جراحات کاربرد دارند.

مانیکول، محصول شرکت سینا بهداشت فریمان، ژل ضدعفوکننده الکلی مخصوص دست است که بسیاری از مواد آلوده و بیماری‌زا را از سطح پوست پاک می‌کند.

تفاوت ماده ضدعفونی‌کننده با آنتی‌بیوتیک

مهم‌ترین کاربرد ضدعفونی‌کننده‌ها، پیشگیری از شیوع بیماری‌های مسری است. وقتی باکتری‌ها و ویروس‌ها از سطح پوست یا اجسام پاک شوند،

عامل انتقال‌دهنده بیماری هم، نابود خواهد شد. ضدعفونی‌کننده‌ها طبیعتا با پادزیست‌ها (آنتی بیوتیک‌ها) تفاوت دارند. درحالی‌که ضدعفونی‌کننده برای سطح پوست و خارج بدن کاربرد دارد،

پادزیست به شکل ماده غذایی یا دارو، وارد بدن می‌شود تا ویروس‌ها یا باکتری‌های مضر را نابود کند.

تفاوت ماده ضدعفونی‌کننده با گندزدا

وجه تشابه ضدعفونی‌کننده‌ها و گندزداها، عملکرد مشابه آنها در حذف میکرواورگانیسم‌ها است. این مواد، البته تفاوت‌هایی دارند اما به نوع مصرف مربوط می‌شود.

مهم‌ترین برتری ضدعفونی‌کننده‌ها نسبت به گندزداها، قابلیت استفاده روی سطح پوست است.

گندزداها معمولا از مواد شیمیایی قوی‌تری تشکیل شده‌اند که مناسب پوست نیست و سطوح سخت خانه یا اجسام متفاوت را تمیز می‌کند.

انواع مختلف ضدعفونی‌کننده‌ها و گندزداها در بهداشت عمومی اهمیت دارند. مثلا در یک بیمارستان، از ضد عفونی کننده برای پوست بیمار و سطح دست پزشک استفاده می‌شود؛

درحالی‌که ماده گندزدا برای استریل کردن میز اتاق عمل یا لوازم پزشکی کاربرد دارد.

دیگر تفاوت ضدعفونی‌کننده‌ها و گندزداها، علاوه‌بر میزان الکل، در مقدار مواد شیمیایی به نام بیوکسید مربوط است. غلظت بیوکسیدها در ضدعفونی‌کننده‌ها، کمتر از گندزداها است.

آنتی سپتیک, بهداشت فردی, ضدعفونی‌کننده‌ ها, مواد آنتی سپتیک

Comments (4)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *