ما را در شبکه های اجتماعی
دنبال کنید

استفاده از ضدعفونی کننده الکلی در نظافت منزل

احتمالا تصور می‌کنید محلول‌های ضدعفونی‌کننده‌، فقط برای پاک‌سازی ویروس‌ها و باکتری‌ها از پوست دست و سطح اجسام مناسب هستند؛ درحالی‌که این مواد می‌توانند در لکه‌گیری و زیباسازی منزل نیز موثر باشند.
شیوع کرونا، باعث شد بسیاری از مردم به اهمیت ضدعفونی‌کننده‌ی الکلی پی ببرند. این مواد، البته کاربردهای غیرپزشکی نیز دارند. چنانچه مقدار کمی الکل محلول در آب را روی سطوح کثیف و خاک‌گرفته، اسپری کنیم، آسان‌تر پاک می‌شوند. حتی بعضی لایه‌های چربی هم، بی‌نیاز از شوینده‌های قوی و خطرات ناشی از آن‌ها، با ضدعفونی‌کننده‌های الکلی به‌راحتی تمیز می‌شوند.

کافی است، به نسبت مساوی آب و ضدعفونی‌کننده‌ی الکلی را ترکیب و روی سطح اسپری کنید. اضافه‌کردن چند قطره خوشبوکننده به این محلول، رایحه‌ای دلپذیر در فضا پخش خواهد کرد تا عمل پاک‌سازی اجسام از ویروس‌ها و گرد و خاک با بوی مطبوع، همراه شود.

نظافت پرده

انواع پرده‌های عمودی یا افقی، از قسمت‌های فلزی یا پلاستیکی ساخته شده‌اند. این وسایل به دلیل نصب در نزدیکی پنجره‌ها محل مناسبی برای جذب گرد و غبار هستند. نظافت پرده‌های غیرپارچه‌ای نیز، معمولا مشکل است. در این شرایط، می‌توان یک جوراب تمیز را به مقداری ضدعفونی‌کننده‌ی الکلی آغشته کرد و روی سطح پرده‌ها کشید. وقتی دست، داخل جوراب قرار گیرد، گردگیری بین قسمت‌های باریک پرده، ساده‌تر خواهد شد. محلول الکلی هم، ضمن رفع گرد و خاک، سطح را براق خواهد کرد.

نظافت تجهیزات الکترونیک

برای نظافت تجهیزات الکترونیکی، مثل تلفن همراه و کامپیوترها نیز می‌توان از ضدعفونی‌کننده‌ی الکلی استفاده کرد. موبایل‌ها، در تماس با صورت و گوش، می‌توانند ضمن انتقال ویروس‌ها، چربی جذب کنند و شفافیت ظاهری خود را از دست بدهند. کافی است ترکیب نصف نصف از آب و الکل ضدعفونی کننده را روی پارچه‌ی مناسب (ترجیحا از نوع نانو و فاقد پرز) اسپری کنید تا وسیله‌ای مناسب برای نظافت وسایل الکترونیکی، فراهم شود. توجه داشته باشید، رطوبت روی پارچه، کم باشد و از درز اجسام، عبور نکند.

نظافت آشپزخانه

در آشپرخانه، وسایل مختلفی با پوشش فلز براق وجود دارند. علاوه‌بر یخچال و ماشین لباس‌شوی، دستگیره‌ی کابینت‌های امروزی هم از فلز ساخته می‌شوند. برای نظافت و افزایش درخشش این اجسام نیز می‌توان از محلول آب و الکل ضدعفونی کننده استفاده کرد. کافی است، پس از اسپری روی سطح، تمامی لکه‌ها را با پارچه‌ی نرم، پاک کنید.

نظافت عینک

الکل ضدعفونی کننده برای نظافت عینک و عدسی‌ها نیز، بسیار مفید است. اضافه کردن ۲۵ درصد آب و یک قطره مایع دست‌شویی به ۵۰سی‌سی از این محلول، ترکیبی مناسب برای شیشه‌های حساس عینک فراهم می‌کند. نیازی به تکان‌های شدید و ایجاد کف یا حباب نیست. کمی از این محلول را روی سطح عینک اسپری کنید تا با استفاده از پارچه‌ی نرم، لکه‌گیری انجام شود.

ضد عفونی کننده, ضد عفونی کننده الکلی, ضد عفونی کننده دست

Comments (2)

  • خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون
    اما نکته ای که هست اینه که من قبل از عید از محصولات شما یک مورد خرید و خیلی خوب و عالی بود. اما دیگه هر داروخونه ای رفتم نتونستم پیدا کنم.
    میشه فرمایید چه جاهایی در مشهد برای فروش توزیع می کنید که مراجعه کنیم؟
    ممنون میشم پاسخ بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *