ما را در شبکه های اجتماعی
دنبال کنید

الکل بوی نامطبوع بدن

آیا ضدعفونی کننده ها برای رفع بوی نامطبوع بدن مفید هستند؟

تغذیه، ژنتیک و بهداشت، مهم‌ترین عوامل تاثیرگزار بر بوی بدن هستند. انواع خاصی از باکتری‌ها، بوی نامطبوع بدن را تولید می کنند. بااستفاده از شوینده‌های بهداشتی و ضدعفونی‌کننده‌های الکلی، می‌توان باکتری‌های سطح پوست را ازبین برد.
انواع مختلفی از بوهای ناخوشایند در اطراف ما وجود دارند. شاید بتوان از خوراکی‌های فاسد و زباله‌ها دوری کرد؛ اما بوی نامطبوع بدن انسان‌ها، معضلی جدی در محیط‌های عمومی است. حفظ بهداشت فردی و استفاده از مواد خوش‌بوکننده مثل صابون‌ها و عطرها، ساده‌ترین راه‌حل برای کاهش بوی نامطبوع بدن هستند. علاوه‌بر مسائل بهداشتی، ساختار ژنتیک، سن و نوع تغذیه نیز در این موضوع تاثیر دارند.

مهم‌ترین عاملی که منجر به تولید بوی بدن می‌شود، عرق و رطوبت سطح پوست است. میلیون‌ها غده‌ی بسیار ریز در نزدیکی پوست ما وجود دارند که به دو دسته‌ی اکرین و اپوکرین تقسیم می‌شوند. غدد اکرین، تقریبا در تمام بدن و خصوصا جایی که موها رشد می‌کنند، فعالیت دارند؛ اما تجمع غدد اپوکرین در بعضی نواحی مثل زیربغل، بیشتر است. عرقی که از غده‌های اپوکرین به سطح پوست می‌رسد، دارای حجم زیادی پروتئین و چربی است که پس از تجمع خارج از بدن، بوی نامطبوع ایجاد می‌کنند.

 تمام سطح بدن ما، مملو از انواع باکتری‌ها است. ترشح عرق در نقاط خاص مثل زیر بغل، تعداد باکتری‌ها را به میلیون‌ها عدد در یک سانتیمتر مربع می‌رساند. وقتی این باکتری‌ها از چربی و پروتیئن تولید شده توسط غده‌های اپوکرین زیر بغل تغذیه کنند، به میکرواورگانیسم‌های بدبو تبدیل می‌شوند.
ساختار ژنتیک هر انسان، متفاوت است. این موضوع، بر نوع و مقدار پروتیئن یا چربی خروجی از غده‌های اپوکرین تاثیر می‌گذارد و بوی متصاعد شده از بدن افراد مختلف، را تغییر می‌دهد. به دلایل ژنتیکی، ترشحات ایجادکننده‌ی بوی نامطبوع بدن در ساکنان شرق آسیا، کم‌تر از دیگر نقاط جهان است. علاوه‌بر نژاد و خواص وراثتی، شرایط روحی و تغذیه‌ای نیز، بوی بدن را تغییر می‌دهند. مثلا ترشح ادرنالین که معمولا هنگام نگرانی روحی و استرس افزایش می‌یابد، اپوکرین موجود در عرق را زیاد و بوی نامطبوع بدن را تشدید می‌کند. خوردن بعضی مواد مثل سیر و پیاز هم، چنین تاثیری بر بوی بدن دارند.

شست‌و‌شوی مداوم با آب و صابون، ساده‌ترین راه‌ برای کاهش باکتری‌های‌ سطح پوست است. این کار، البته تمام عوامل تولیدکننده‌های بو را پاک نمی‌کند؛ چراکه بسیاری از باکتری‌ها در لایه‌های زیرین پوست، باقی می‌مانند. اسپری‌های خوشبوکننده، با پاک‌سازی باکتری‌ها و تشکیل لایه‌ای برای انسداد منافذ پوستی، مانع از تولید و رشد عوامل بوی نامطبوع می‌شوند.

ضد عفونی کننده در سفر

در سفر یا هرمکانی که دسترسی به آب و اسپری‌های خوشبوکننده وجود نداشته باشد، می‌توان از ضدعفونی‌کننده‌های الکلی برای جلوگیری از بوی نامطبوع بدن استفاده کرد. ژل یا اسپری‌های الکلی، انواع باکتری‌های سطح پوست بدن را ازبین می‌برند تا عامل اصلی انتشار بوی نامطبوع، پاک شود.  ضدعفونی کننده‌های جدید، از جمله محصولات شرکت شرکت شیمیایی سینا فریمان، نیاز به شست‌وشوی مداوم با آب و صابون را کاهش می‌دهند و سبب افزایش استانداردهای بهداشتی افراد در محیط‌های عمومی می‌شوند. ضدعفونی کننده‌های الکلی با برند مانیکول، علاوه‌بر پیشگیری از انواع بیماری‌های مسری و ویروسی، می‌توانند برای رفع بوی بد ناشی از باکتری‌های سطح پوست، مفید باشند.

آنتی سپتیک, الکل, ضد عفونی کننده, ضد عفونی کننده دست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *